WYDARZENIA


Ogród Sztuki


 

Przyjaciel Natury-edukacja mieszkańców obszarów Natura 2000

Główny cel projektu to  budowa świadomości na temat potrzeby oraz właściwych metod ochrony przyrody, jak również korzyści z dobrze zachowanej przyrody i krajobrazu.

W ramach projektu zrealizujemy :

ZAJĘCIA WARSZATOWE , które  adresowane są do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych oraz klas 1-2 gimnazjów.  Tematy:  Po co nam to bagno, czyli słów kilka o retencji wody oraz  co by było gdyby… zabrakło pszczół, czyli o znaczeniu owadów zapylających

Ponadto zamieścimy ARTYKUŁY PRASOWE I AUDYCJE  na temat :

 1. Po co nam to bagno, czyli o znaczeniu siedlisk podmokłych w retencji wody.
 2. Ballada o sumie, czyli znaczenie rzek naturalnych dla zachowania bioróżnorodności.
 3. Czym jest rolnictwo zrównoważone?
 4. Co w trawie piszczy?
 5. Czynna ochrona siedlisk, czy to się opłaca?
 6. Smak dzieciństwa, czyli słów kilka o sadach tradycyjnych.
 7. Jaką mamy korzyść z lasów?
 8. Co by było, gdyby zabrakło pszczół, czyli o znaczeniu owadów zapylających.
 9. Błędne ogniki, czyli co zrobić z metanem na składowiskach odpadów i w oczyszczalniach ścieków?
 10. Co mieszczuch może zrobić dla obszarów Natura 2000?
 11. Czy warto stawiać na biogazownie rolnicze?
 12. Mikroenergetyka – czy to ma przyszłość?
 13. Karp ma głos, czyli o tradycyjnych metodach hodowli ryb.
 14. Pelety i brykiety z biomasy jako przyjazne paliwo.
 15. Powrót do Edenu, czyli słów kilka o ogrodzie ekologicznym

Wytworzymy APLIKACJĘ „NIEZWYKŁE PRZYGODY ZWYKŁEGO ZIMORODKA”:

Koncepcją aplikacji jest ukazanie fenomenu przyrodniczego jaką jest Dolina Narwi pełniąca funkcję ostoi dla ogromnej ilości rzadkich gatunków ptaków. Głównym bohaterem jest młody zimorodek zwyczajny, którego losy – rok życia, wplecione są w tło niezwykłej przyrody i podzielone na dwa cykle istotne ze względu na migrację czy np. okres lęgowy – wiosna/lato oraz jesień/zima.

Przyjęta konwencja narracji, oparta o wiodącego bohatera, znacząco uatrakcyjni treści edukacyjne i informacyjne. Dołączone zadania i gry tematyczny będą stanowiły dodatkowy atut materiału, wspomagający poznawanie i utrwalanie wiedzy.

 

przyjaciel_natury


Zimorodek

 

Poniżej linki do pobrania aplikacji:

1. Link do aplikacji na PC

2. Link do aplikacji na Androida

UWAGA!
Po pobraniu aplikacji na PC należy, przed instalacją, kliknąć prawym przyciskiem myszy na plik: Niezwykle przygody zwyklego zimorodka.exe, wybrać z menu – Właściwości, a następnie na samym dole okna zaznaczyć opcję – Odblokuj i zatwierdzić przyciskiem – Ok. Teraz można przejść do instalacji dwókrotnie klikając na: Niezwykle przygody zwyklego zimorodka.exe, lewym przyciskiem myszy.
Powyższa procedura wynika z faktu, iż jest to nasza autorska kompilacja pliku instalacyjnego i zapewniamy, że nie ma żadnego ryzyka z tym związanego.


 

Multimedialne Centrum Natura-Ekologiczne Innowacje Na Rzecz Kultury.

W projekcie zaplanowano rozbudowę Multimedialnego Centrum Natura w Ostrołęce o salę ze sceną, na której będą mogły odbywać się sztuki i przedstawienia teatralne , koncerty, wydarzenia multimedialne oraz pomieszczenia  umożliwiające realizację działań związanych ze sztuką  trash art i innymi zajęciami artystycznymi. Ponadto utworzona zostanie czytelnia w oranżerii jako  miejsce spotkań z książką w atmosferze odpoczynku na łonie przyrody. Taka konwencja będzie sprzyjała rozwojowi czytelnictwa zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Odbiorcy przychodząc do Centrum będą mogli skorzystać nie tylko z zasobów książkowych, ale także wszystkich innych atrakcji kulturalnych i edukacyjnych.  Dzięki realizacji projektu powstanie nowe miejsce kulturalne, w którym będą prowadzone nowe formy uczestnictwa w kulturze, przyczyniające się do budowania świadomości i edukacji kulturalnej, zapewniające wysoką jakość merytoryczną i szeroką gamę oferty kulturalno-edukacyjnej, kierowanej do szerokiego grona odbiorców. Oferta przyczyni się do wzrostu kompetencji kulturowych oraz wzrostu kreatywności społeczeństwa.

einrk1

einrk2

einrk


 

Innowacyjny Ogród Zasobów Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W projekcie zaplanowano  zakup sprzętu i wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej, w tym edukacji artystycznej. Zakupy dotyczą sceny plenerowej, konsoli, nagłośnienia i oświetlenia estradowego, systemu neuron mocap , kamer, foteli multimedialnych oraz makiety interaktywnej odzwierciadlającej miasto Ostrołęka i pokazu  dotyczącego historii miasta.

Celem projektu jest lepsza dostępność infrastruktury kultury i dziedzictwa kulturowego oraz wzrost kompetencji kulturowych społeczeństwa jako ważnych elementów konkurencyjności gospodarki.

iozkidn


 

Muzyczne spotkanie z Kasią Moś

Spotkanie z Kasią Moś

 


 

Warzywnik nie tylko użytkowy ale i piękny.

zaproszenie_warzywnik

 


Ognisko dla Seniorów podczas którego wspólne śpiewanie przy akompaniamencie gitary oraz zabawy integracyjne zorganizowane przez Mówiący Kij.

zaproszenie_seniorzy

 


 

Spotkanie ze znanymi aktorkami Marią Seweryn I Barbarą Kurzaj.

Spotkanie


Konkurs kulinarny dla młodzieży z Zespołu Szkół nr 4 w Ostrołęce – w prowadzony przez Panią Monikę Goździalską uczestniczkę polskiej edycji programu MASTERCHEF.

zaproszenie_gozdzialska_eea

 


Spotkanie z dietetykiem oraz badania profilaktyczne dla Seniorów 60 +

zaproszenie_seniorzy_284_eea

 


Mówiący kij


mówiący kij
Multimedialne Centrum Natura zaprasza mieszkańców 1 kwietnia godz. 14. 00 do zabawy Jaka jest najważniejsza z machin stworzonych przez ludzkość? Czy jest szansa…, że jej zagubione części mogą się odnaleźć w Ostrołęce? I jaki związek ma z tym kawałek drewna ?– ustalimy to podczas fabularnej gry rodzinnej przygotowanej przez Mówiący Kij. Poszukując zaginionych elementów, będzie można wziąć udział w zajęciach twórczych, zabawach ruchowych, quizach edukacyjnych i grach integracyjnych. Wspólną zabawę ciepło zakończymy przy ognisku.


DNI NATURA

Right Whale BayMultimedialne Centrum Natura zaprasza mieszkańców w dniu 1 kwietnia 2017 roku o godzinie 13.00.
„Ile pingwinów może zjeść niedźwiedź polarny?”- na to i wiele innych pytań odpowie nam Mikołaj Golachowski – biolog, podróżnik, doktor nauk przyrodniczych, który przedstawi prezentację o Antarktyce w czasie której zabierze nas w pouczającą i fascynującą wycieczkę w samo serce królestwa Przyrody. Mikołaj Golachowski koncentruje się na polarnych krańcach Ziemi, dwukrotnie zimował na Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego (raz jako kierownik 32 Polskiej Wyprawy Antarktycznej), a jako przewodnik turystyczny regularnie odwiedza Antarktykę Zachodnią i subantarktyczne wyspy. Od dziewięciu lat poznaje również Arktykę, sześć razy dotarł nawet na Biegun Północny.
Po pokazie będzie można kupić książki Mikołaja Golachowskiego „Pupy, ogonki i kuperki, czyli wszystko o zwierzątkach od pupy strony”, „Gęby, dzioby i nochale” oraz „Czochrałem Antarktycznego słonia”.

 • Zwiększenie społecznej akceptacji dla obszarów N2000 w Dolinach Narwi i Omulwi.
 • Zwiększenie świadomości o ochronie przyrody
 • Promocja Multimedialnego Centrum Natura
 • Przybliżenie bogactwa przyrodniczego – bioróżnorodności regionu
 • Przybliżenie obszarów Natura 2000 w zakresie ochrony bioróżnorodności oraz wykorzystania walorów przyrodniczych dla rozwoju regionu

Naturalna apteka

Spotkanie w dniach 22 i 24.03.2017 r. o godz. 17.00  Naturalna Apteka – podczas, którego zaprezentowane zostaną właściwości lecznicze roślin. Botanik z wieloletnim doświadczeniem opowie jak je rozpoznać i jak nie pomylić z innymi gatunkami, a także jak przygotować preparaty lecznicze.
Osoby uczestniczące w spotkaniu będą mogły obejrzeć film na ekranie 360 stopni „W królestwie Wielkiego Suma”.


Naturalna apteka


DRABINA ROZWOJU SENIORÓW

Celem jest zwiększenie dostępności usług społecznych m.in. opiekuńczych, kulturalnych, edukacyjnych,  sportowych i turystycznych dla seniorów

Poprzez:

 • hortiterapię i zajęcia ogrodnicze,
 • indywidualne konsultacje żywieniowe i dietetyczne,
 • prezentacje żywieniowe nt. zdrowego żywienia, profilaktyki żywieniowej przy schorzeniach wieku dojrzałego, itp.
  praktyczne warsztaty kulinarne,
 • zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu (w ogrodzie) lub w pomieszczeniu, połączone z prezentacją ćwiczeń możliwych do prowadzenia w domu, ćwiczeń wzmacniających,
 • wzrost świadomości seniorów na temat dużego wpływu zdrowego żywienia na stan zdrowia i samopoczucie, dostosowanego do indywidualnych potrzeb,
 • motywowanie osób starszych do zachowania aktywności.


ASOS


GARDENIA

Udział dzięki parterowi Multimedialnego Centrum Natura firmie  Vilmorin Garden w Międzynarodowych Targach GARDENIA – Poznań  2-4 .03.2017r.


Gardenia


Gardenia