„W królestwie Wielkiego Suma”

Równolegle z pracami budowlanymi zakończyliśmy także produkcję filmową „W królestwie Wielkiego Suma”. Jest to symulacja graficzna ukazująca w przestrzeni wirtualnej bogactwo życia Narwi. Przedstawiamy wam mały wycinek tego, co już zrobiliśmy.

Grążel żółty ma długie i silne rozgałęzione kłącza, które rosną poziomo w mule na dnie zbiornika wodnego. U tego gatunku występuje heterofilia (inaczej różnolistność), co oznacza, że na jednej roślinie występują liście o różnym kształcie. Liście pływające po wodzie grążela żółtego są skórzaste, mają owalny kształt i długi ogonek. Liście podwodne mają sałatowaty pokrój. Kwiaty są stosunkowo duże i maja żółty kolor. Zapylane są przez muchówki, które zwabia silny zapach kwiatów przypominający jabłka. Owocem grążela żółtego jest torebka o butelkowatym kształcie, z nieregularnymi pęknięciami. Jest gatunkiem charakterystycznym dla siedliska Natura 2000: naturalne eutroficzne zbiorniki wodne.

Trzcina pospolita jest okazałą trawą, tworzącą gęste i zwarte łany na dużych obszarach. Posiada ona pokryte łuskami długie i grube kłącza, które rozgałęziają się na liczne odnogi. Jej łodygi, zwane źdźbłami, są puste w środku, błyszczące, nagie i sztywne, a ich długość dochodzi nawet do 4 metrów. Wyrastają z nich równowąsko-lancetowate, sinozielone liście. Blaszki liściowe mają ostre brzegi, którymi można się skaleczyć. Kwiaty są wiatropylne, zebrane w kwiatostan tworzący wiechę. Jest gatunkiem o szerokim zakresie tolerancji ekologicznej. Znosi trwałe podtopienie nawet do 2 metrów, ale występuje również na suchym lądzie. W zbiornikach wodnych stanowi schronienie i bazę pokarmową dla licznych bezkręgowców, ryb, płazów, ptaków i drobnych ssaków.